rosler murr Schunk

Veletrhy, na kterých můžete ochutnat i barvy

Únor je u nás tradičně časem masopustního hodování a tak je pořádání hlavního potravinářského veletrhu v tomto období podstatě logickým krokem. Stejně tak má ale svou logiku i jeho spojenectví s dalšími přehlídkami, zaměřenými hlavně na obalovou a tiskovou techniku a technologie.

 

Pro řadu lidí bude možná spojení „jídlo a technika“ trochu zvláštní, ale pravý opak je pravdou. Aby se potraviny dostaly na pulty obchodů a odtud až na náš stůl či do restaurací a hotelů bezpečně, zdravotně nezávadné a v garantované kvalitě, to zajišťuje rozsáhlá infrastruktura, kde v zákulisí, jež je našim očím skryto, dominují nejrůznější technologie a zařízení od balicích linek až po jednoduché stroje určené pro přípravu či finální úpravu surovin apod.
To vše se v závěru letošního února představí  od 25. do 28.2. na kolekci mezinárodních veletrhů Salima, Embax, Print Expo, MBK, Vinex a Inteco. V expozicích vystavovatelů se i letos představí nejmodernější vybavení pro celý procesní řetězec zpracování potravin a balení tohoto specifického zboží, které kromě jiného musí splňovat velmi přísné hygienické normy a předpisy. V tom se potravinářský průmysl, podobně jako medicínské a farmaceutické odvětví, významně liší od běžné produkce, i když na rychlost a efektivitu výroby jsou kladeny obdobné požadavky. Nepřekvapí proto, že tyto obory jsou charakteristické vysokou mírou automatizace a značný podíl operací vykonávají automatizované a robotické systémy.
Podstatná část expozic bude věnována obalové technice, a to nejen kvůli známé skutečnosti, že „obal prodává“, ale i proto, že na obaly v potravinářské branži jsou, jak již bylo uvedeno, kladeny mnohem přísnější nároky. Z tohoto pohledu bude např. zajímavá letošní prezentace jedné z novinek letošního veletrhu PRINTexpo, kde bude představena speciální tisková barva pro přímý kontakt s potravinami. Jde o  jedinou barvu svého druhu na našem trhu a každá z jejích složek je certifikována jako potravina. Další zajímavostí bude laserové popisování přímo na potraviny, o nichž se můžete dozvědět v článku níže.
K veletrhu patří už rovněž tradičně modelová „balicí linka naživo“, Packaging Live, kde jsou tyto technologie představovány v reálném provozu. Jejímž mediálním partnerem je TechMagazín a pokud plánujete cestu na některý z těchto veletrhů, budeme rádi, když se u nás také zastavíte.
 

 
Publikováno: 14. 3. 2014 | Počet zobrazení: 1996 článek mě zaujal 454
Zaujal Vás tento článek?
Ano