Rosler murr Schunk

Laserem už nejen na obaly, ale i na vlastní potraviny

Laserová technologie společnosti Solaris Laser pronikla již dávno i do potravinářství a nyní zavedla značení bez inkoustu přímo na potraviny. Jako unikátní a první v České republice zavedli tuto technologii v pekárně a cukrárně Sázava s výkonným laserem od Leonardo technology.

 

Bezkontaktní značení chleba, bez přidání inkoustu a tedy bez spotřebního materiálu, zcela bez zápachu a ovlivnění chuti chleba, tak to je specifikace výhod pro značení laserem. Stačí tak málo, jen skvělý nápad a pak nadstandardní spolupráce s pekárnou uplatňující nové trendy a přemýšlející nad marketingem přesahující zavedené tradice. Leonardo technology dovedlo takovou spolupráci k realizaci samostatného pracoviště, které se vkládá se mezi dopravníky a neovlivňuje rychlost produkce.
V nabídce Leonardo technology jsou standardně CO2 lasery pro značení o výkonu až 100 W, které byly několikrát instalovány do linek na stáčení piva do lahví. Pro značení na chleba ale nebylo zapotřebí použít až tak výkonný laser. Vlastní grafiku pro značení si vytvářela pekárna Sázava sama na počítači. Jednoduchou variabilitou je pak možné tisknout denně různé texty, jako jména z kalendáře, PF přání nebo i různé grafiky. Bezúdržbovost laseru a absence spotřebních materiálu, jako jsou inkousty a ředidla, velmi uspoří náklady a posune marketing výrobku o pěkný kus dopředu.
Nejdřív se začínalo testy na chleba, který po aplikování laserového záření z laseru Solaris, měnil překvapivě barvu na bílé značení zcela bez inkoustu. Prvotní požadavek pro identifikaci výrobku a i atraktivní vzhled byl vyřešen. Druhým krokem byla vlastní instalace laseru na dopravník. Tady techniky firmy Leonardo technology překvapila vysoká rychlost produkce, která vyžadovala použití výkonového laseru.
 

 
Publikováno: 14. 3. 2014 | Počet zobrazení: 2101 článek mě zaujal 529
Zaujal Vás tento článek?
Ano