rosler murr Schunk

Kovosvit otevřel první strojírenský klastr v Rusku

Strojírenský podnik Kovosvit MAS ze Sezimova Ústí založil v roce 2012 v Azově na jihu Ruska společný česko-ruský podnik MTE Kovosvit MAS. Již na konci listopadu loňského roku byla slavnostně otevřená montážní hala a tím oficiálně zahájena produkce obráběcích strojů značky MAS v Rusku. 

 

Partneři projektu - vedení české společnosti Kovosvit MAS a zástupci moskevské finanční skupiny MTE - potvrdili, že v rámci první etapy, kdy se ve výrobním závodě společného podniku budou stroje montovat, bude následovat spuštění lokální výroby. Konečným cílem je nabízet ruským zákazníkům požadujícím stroje a zařízení na zpracování kovů, výrobu instrumentů pro lékařství, ale i v leteckém a loďařském průmyslu, vlastní dodávky a kompletní technologická řešení včetně financování. V plánu je také vytvoření plnohodnotné konstrukční kanceláře.
Výrobní komplex, skládající se ze sedmi výrobních hal na rozloze 35 ha, vznikl modernizací bývalé továrny Donpressmaš. Produkce byla zahájena v srpnu 2013 a spočívala v kompletaci strojů vyrobených v mateřském závodě v Sezimově Ústí. Samotná výroba je naplánovaná na druhou polovinu roku 2014. Celková výrobní a prodejní kapacita má být asi 340 soustruhů ročně, z nichž 318 bude vyrobeno přímo v Azově, takže lokalizace výroby přesáhne 90 %. V současné době závod zaměstnává kolem 60 lidí, ale jak se formují nové výrobní útvary, navyšují se i počty pracovníků. Cílový počet by měl dosáhnout zhruba 300 lidí. Společnost se bude podílet i na vzdělávání studentů technických oborů, jelikož stáže studentů v technologických laboratořích MTE Kovosvit MAS považuje za důležitou součást praxe ve strojírenském oboru. Pak by takto vyškolení studenti mohli najít uplatnění přímo v tomto podniku, jak sdělil rektor hospodářské univerzity Vessarion Meschi.
Že česko-ruský MTE Kovosvit MAS je důležitou součástí obnovy ruského strojírenství potvrdil i ministr průmyslu a energetiky Alexandr Grebenščikov při slavnostním zahájení provozu klastru, když poukázal na to, že klastr představuje v Rostovské oblasti jednu z prvních zahraničních investic takového rozsahu v oblasti strojírenství. Investice do společného rusko-českého podniku v Azově má postupně dosáhnout 2,4 mld. rublů (asi 1,5 mld. Kč). Ze strany zúčastněných zákazníků a výrobců potvrdili zájem o spolupráci i světové firmy jako např. švédská společnost Sandvik či izraelský ISCAR.
 

 
Publikováno: 14. 3. 2014 | Počet zobrazení: 1879 článek mě zaujal 450
Zaujal Vás tento článek?
Ano