IBM Rosler murr Schunk

Čínský Nefritový králík přistál v měsíční Duhové zátoce

Čína se stala po USA a Rusku třetí zemí světa, která dopravila svůj stroj na Měsíc. Raketa Dlouhý pochod 3B vypuštěná na počátku prosince vynesla lunární modul Čchang-e 3 (pojmenovaný podle mytické čínské bohyně Měsíce) s robotickým vozítkem nazvaným (na základě internetového hlasování) Nefritový králík, který 14. prosince 2013 bezpečně dosedl na Měsíc v lokalitě označované jako Duhová zátoka.

 

Šestikolový robot Jü-tchu schopný pohybovat se rychlostí 200 m/hod a zdolat až 30stupňové stoupání nese sadu fotografických přístrojů a je vybaven i dvěma mechanickými rameny, umožňujícími vyvrtávat a odebírat vzorky lunární půdy. Na Měsíci by mohl plnit výzkumné úkoly - zaměřené zejména na průzkum měsíčního povrchu - po dobu aspoň 90 – 100 dnů, což je doba, po kterou by mu měla vystačit energie získávaná prostřednictvím solárních panelů.
Čína v posledních letech odstartovala ambiciózní kosmický program, jímž chce demonstrovat svou schopnost vyrovnat se tradičním kosmickým velmocím, jako jsou Rusko a USA. Kromě toho, že vyvíjí satelity nabízené komerčně zahraničním zájemcům a vlastní obdobu navigačního systému, který by představoval alternativu k americkému GPS, už vyslala do kosmu několik svých „taikonautů“, včetně dvou žen. Čína provozuje experimentální vesmírnou laboratoř Tchien-kung 1 (Nebeský palác), která obíhá kolem Země na orbitální dráze asi 335 km nad zemským povrchem od září 2011 a do roku 2020 plánuje vybudovat vlastní plnohodnotnou orbitální stanici, jež by byla jakousi menší obdobou mezinárodní kosmické stanice ISS. Ve stejném roce se také chystá vyslat na Měsíc svého prvního kosmonauta, a výhledově tam zřejmě i zřídit stálou základnu. Pomoci realizovat tyto záměry by měla připravovaná sonda, kterou se Čína chystá vypustit k Měsíci kolem roku 2017, aby dopravila na Zemi vzorky měsíčních hornin – nová kosmická velmoc se mj. snaží na Měsíci najít využitelné suroviny.
 

 
Publikováno: 13. 2. 2014 | Počet zobrazení: 3075 článek mě zaujal 690
Zaujal Vás tento článek?
Ano