Schunk

Britská osa času předpovídá budoucnost poměrně úspěšně

Mágové z BT se snažili pohlédnout za hranice času hlouběji, a predikují možný technologický vývoj v delším časovém horizontu než jejich kolegové z laboratoří IBM. Přes mnohem problematičtější úsilí o vizionářský odhad vzdálenější budoucnosti kvůli řadě faktorů a nevyzpytatelnosti tempa i směrů technologického rozvoje však jejich prognózy s ohledem na dobu jejich vzniku vykazují pozoruhodně vysokou úspěšnost - byť z ní občas může trochu mrazit.

 

Studie britských futurologů z BT (British Telecommunications) pod názvem Technology Timeline z roku 2006, ve které předpovídají, jaké technologické novinky budou mít vliv na budoucí vývoj lidstva, zahrnuje všechny oblasti života ovlivňované rozvojem technologií včetně umělé inteligence, zdravotnictví a medicíny, podnikání a vzdělání, demografického vývoje, energetiky, robotiky, dobývání vesmíru, telekomunikací či dopravy a cestování.
"Naše analýza umožňuje firmám pracovat na vývoji technologií a produktů s přihlédnutím k potřebám budoucích zákazníků a k prostředí, ve kterém budou žít," uvedl tehdy Ian Neild, výzkumný pracovník BT a editor analýzy Timeline. Výzkumníci poukazují mj. na to, že před 20 lety ještě téměř nikdo neměl mobilní telefon, ale technický rozvoj posledních let jde kupředu nečekaným tempem, takže v nejbližších 20 či 30 letech se můžeme těšit na holografické televizory nabízející trojrozměrné obrazy, které budou v našich obývacích pokojích bavit naše domácí mazlíčky vyrobené na objednávku (klonovací euforie už ovšem od těch dob poněkud pominula), a nebude dlouho trvat a svezeme se vesmírným výtahem do měsíční osady, která vyroste kolem roku 2040.
V některých ohledech byli britští prognostici ve svých vizích příliš optimističtí (např. v tom, že již v roce 2012 budou moci děti při koupání sledovat videokachlíky v koupelně, a potom si hrát ve svém pokojíčku se stěnami pokrytými tapetami, měnícími svůj vzhled, podporující činorodost, navozující pocit štěstí nebo klidu, zatímco hračky budou reagovat na projevy dětí stejně emocionálně zabarveným hlasem - ano, podobné hračky (interaktivní chlupáč Furby, dinosaurus Pleo apod.) už jsou v prodeji, ale ostatní vybavení zatím ne, resp. rozhodně ne v takové míře.
Když se ale podíváme na první analýzu Timeline, kterou BT zpracovala na začátku 90. let minulého století, ukazuje se, že mnoho předpovědí se vyplnilo a přesnost odhadu budoucího vývoje je udávána mezi 80 - 90 % - řada předpovědí zahrnuje věci, které jsou dnes opravdu běžnou součástí života. Mezi ně patří např. krátké textové zprávy (SMS), e-mailový spam či využívání internetových vyhledávačů. Tým futurologů BT také v předstihu vystihl obrovský obchodní potenciál internetu mnoho let před jeho masovým rozšířením. Analýza Timeline již v té době identifikovala některé dnes převládající modely on-linového podnikání jako např. služby spojené s cestováním (rezervace letenek nebo ubytování), maloobchodním prodejem prostřednictvím e-shopů, atd. U některých se „zmýlili“ v podstatě jen v načasování, jejich vize se naplnily o pár let později, anebo jsou již téměř na spadnutí. Ale všimněte si také, jak Merlinovi rodáci prognózují některé pro lidstvo nepříliš potěšitelné vize budoucnosti: vznik novodobě negramotné generace, počátky nadvlády automatů, virtuální svět prakticky nerozeznatelný od reality - z tohoto pohledu je relativně vysoká úspěšnost předpovědí spíše hrozivá…

 

 
Publikováno: 13. 2. 2014 | Počet zobrazení: 1462 článek mě zaujal 326
Zaujal Vás tento článek?
Ano