Schunk

Je libo „robozmrzlinu“?

Nejen chuť, ale také vzhled a prezentace hrají zcela zásadní roli při průmyslové výrobě zmrzliny. I když je dodávána ve velkých baleních po mnoha kusech, musí ve výsledku vypadat jako ručně vyrobená pochoutka. A právě tak to umí i Robot Filler, nový stroj pro plnění zmrzliny, který je nyní testován v pilotním provozu v Bangkoku.

 

Společnost Big Drum Engineering GmbH z německého Edertalu se specializuje na výrobu automatizovaných zařízení pro plnění a balení zmrzliny. Její inovativní stroje umožňují rychle a ekonomicky vyrábět mnoho různých druhů zmrzliny (s výjimkou nanuků). Za hodinu zvládnou naplnit zmrzlinou až 50 000 velkých plastových nebo kartonových nádob o objemu od 3,5 do 6 litrů a i při takto vysokém vytížení vše vypadá velice přitažlivě, chutně a lahodně.
Srdcem nové generace plnicího zařízení nazvaného Robot Filler je robot Stäubli TX90 he. Klíčové výhody nám přiblížil Marco Gottschalk z Big Drum Engineering: „Plnění provádí specializovaný robot. Výhodou je, že ho můžeme naprogramovat zcela dle našeho přání – například aby vše vypadalo jako při ručním balení, přesně jako když si koupíte zmrzlinu v italské cukrárně na rohu vaší ulice. Dokonce lze i využít různých balicích programů, aby se balení lehce lišila jedno od druhého, což ještě více podtrhne autentický dojem a vzhled.“ První dva Robot Fillery instalovala společnost v pilotním provozu v Bangkoku, kde jsou s výsledky jejich práce nadmíru spokojeni. Zákazníci si pochvalují zejména prezentaci produktu a flexibilitu celého systému.
Vlastní proces plnění začíná jedinou manuální činností – vložením prázdných obalů. Ty jsou pak již automaticky pomocí dopravníků přemístěny až na plnicí stanici. Nyní už přichází ke slovu robot Stäubli, který si obal vždy nejprve lokalizuje, vycentruje a následně může začít plnit. Plnění probíhá pomocí trysky připevněné na zápěstí robotu, ta je pak propojená hadicí přímo se zásobníkem, který pod tlakem 8 bar dodává zmrzlinu. Šestiosý robot přesně kontroluje množství zmrzliny a proto již není potřeba balení následně znovu vážit, což dále šetří čas i náklady. Naplněné balení je pak na dopravníku posunuto dál, kde dochází k přiklopení víka a nakonec k hlubokému rychlozmrazení, po kterém je zmrzlina připravena k expedici.
Zatímco vlastní plnění zmrzliny do balení v třísměnném provozu bez přestávky je pro robota rutinní činností, pravidelná důkladná údržba představovala velkou výzvu. „Při čištění strojů se zde používá velmi agresivních prostředků a vysokotlakých vodních pistolí, aby byly dodrženy veškeré hygienické předpisy,“ dodává Gottschalk. A právě z tohoto důvodu byl vybrán robot Stäubli TX90 v provedení he, neboli Humid Environment. Tato verze robotů se prezentuje zvýšenou odolností vůči vodě i chemikáliím, díky uzavřené konstrukci robota pak splňuje stupeň krytí IP65 pro tělo a dokonce IP67 pro zápěstí, což mu de facto umožňuje vykonávat práci i se zápěstím ponořeným pod vodou.
 

 
Publikováno: 13. 2. 2014 | Počet zobrazení: 1471 článek mě zaujal 334
Zaujal Vás tento článek?
Ano