rosler murr Schunk

Na velikosti záleží: Obráběcí stroje se převlékají do XXL

Společnost DMG představila na svých zákaznických dnech v rakouském Pfrontenu počátkem letošního února řadu novinek, mj. velké obráběcí stroje řady XXL.  Za pozornost stojí zejména nové portálové centrum pro obrábění velkých komponent DMU 600 P a megaobráběcí centrum CTX delta 400 TC, které mělo na této akci svou premiéru.  

 

Se systémem DMU 600 P oslavuje DMG start velkoobjemového obrábění pro výrobu automobilů, energetiku a silnoproudou elektrotechniku. Už rozměry jasně naznačují, že tento univerzální stroj je určen pro extrémně velké a těžké obrobky – mohou to být například formy pro automobilový průmysl, nebo zvlášť velké části pro letecký a kosmický průmysl a elektrotechnické obory. Pojezd osy X v rozsahu 6000 mm a až 4200 mm v případě osy Y v horizontálním směru jsou skutečně impozantní. Ve vertikálním směru se příčník může pohybovat na maximu 2000 mm a smýkadlo dalších 1250 mm. To splňuje náročné průmyslové požadavky stejně jako pevný stabilní stůl, který unese pracovní díly až do celkové hmotnosti 25 t na ploše 2,5 x 4 m a je posouvatelný ve směru osy X.
Možnosti 5osého simultánního obrábění stejně jako modulární koncepce DMU 600 P, sestávající z portálu, lůžka stroje, různých stolů, zásobníků nástrojů a uložení vřetene umožňují uživateli flexibilitu požadovanou pro výrobu komplexních forem a obrobků. Pro frézovací operace si může uživatel vybrat ze tří vzájemně zaměnitelných frézovacích hlav, které mohou být spojeny a integrovány s osou C a automaticky měněny ze zásobníku.
Na rozdíl od vertikálního frézování jsou hlava pro hrubování, frézovací hlava integrovaná s osou A a další frézovací hlava integrovaná s osou B k dispozici pro 5osé simultánní obrábění. Kromě verzatility je impozantní rovněž výkon velkého portálového stroje: pro vysoce produktivní frézovací operace je k dispozici speciální hrubovací vřeteno s 1000 Nm a maximální rychlostí 7000 ot.min-1. Portfolio zahrnuje rovněž vřeteno s 24 000 ot.min-1 a s točivým momentem 90 Nm pro dokončovací procesy.

Rychlý a uživatelsky přívětivý gigant
Pohony rotačních os s technologií DirectDrive díky akceleraci až 7 ot.s-1 a rotační nebo natáčecí rychlostí až 60 ot.min-1 zajišťují významnou časovou a nákladovou úsporu obrábění přímo na opracovávaném dílu. Dynamické procesy umožňují rovněž vysokou rychlost posuvu lineárních os (X=20, Y=30, Z=40, W=30 m.min-1). Zrychlení zde činí 3 m/s².  Zejména při pohybech na delší vzdálenosti se tak snižují časy prodlev, což se promítá v konečném výsledku v kratších časech obrábění.
Stejně tak byl u DMU 600 realizován inovativní moderní design. Kompletně uzavřená mimopracovní plocha nabízí perfektní viditelnost s ideálním osvětlením a zabraňuje třískám aby se rozlétávaly do okolí, či rozstřikování chladiva. To výrazně zvyšuje bezpečnost pracoviště, šetří náklady na jeho úklid a samozřejmě chrání životní prostředí. Uživatelsky příjemný ovládací panel DMG ERGOline s 19” displejem na straně řízení je dalším příkladem dobře promyšleného konceptu stroje. Zákazníkům jsou k dispozici řídicí systémy Heidenhain iTNC 530 a Siemens 840D solutionline jako 3D software, obsluha obou systému je snadná a intuitivní.

Více v čísle TM 3

 

 
Publikováno: 26. 3. 2011 | Počet zobrazení: 4474 článek mě zaujal 920
Zaujal Vás tento článek?
Ano