hnv murr

Rekordní investice do výzkumu

Letopočet 2011 figuruje ve světovém kalendáři jako Mezinárodní rok chemie a chemické společnosti se činí. Jeden z předních hráčů v oboru, firma Basf, plánuje letos ještě zvýšit své již loni rekordní investice do dalšího výzkumu v této branži.  

 

Společnost přikládá velkou důležitost kontinuitě výzkumu a vývoje a dokonce i v těžkých časech ještě navýšila svůj závazek. Už v loňském roce přitom výdaje Basf na výzkum a vývoj dosáhly nové rekordní úrovně, a to téměř 1,5 mld. Eur (v  předcházejícím roce 2009 to bylo 1,4 mld. Eur).

Tisíce projektů zaměřených na výzvy budoucnosti

Více než 9600 zaměstnanců výzkumu a vývoje pracuje v mezinárodních a meziodvětvových týmech na přibližně 3000 projektech s cílem najít odpovědi na výzvy budoucnosti. Podílí se na asi 1900 kooperativních projektech po celém světě. Toto mezinárodní a meziodvětvové know-how jim pomáhá rychleji přinášet inovace na trhy a získávat globální konkurenční výhody. Hlavními předpoklady pro úspěšný výzkum jsou správný výběr strategických výzkumných témat, vynikající projektové řízení a bezproblémově fungující infrastruktura.

Inovace v bateriích pro mobilitu zítřka

Chemický průmysl rozhodující měrou přispívá k mobilitě zítřka. Týká se to klasických spalovacích motorů i hybridního pohonu a elektrických aut budoucnosti. Inovace prostřednictvím chemie poskytuje energeticky efektivní a trvalá řešení: od plastů na odlehčené konstrukce a hospodaření s teplem, přes inovační palivové přísady, až po materiály pro vysoce výkonné a bezpečné baterie. Pomocí výzkumu se snaží vyvinout takové produkty a technologie, které zajistí individuální flexibilitu a mobilitu a zároveň budou chránit životní prostředí a ovzduší. Zejména elektromobilita nabízí příležitost přinést zásadní změnu technologie v oblasti chemie.
V příštích 5 letech hodlá proto Basf investovat sumu v řádu několika set milionů Eur do aktivit spojených s bateriemi. Mezi tyto aktivity budou patřit jednak vlastní výzkumné a vývojové programy věnované optimalizaci lithium-iontové technologii a vývoji zcela nových konceptů baterií.
V lednu založily Technologický institut v Karlsruhe a Basf společné výzkumné středisko na vývoj inovačních materiálů pro baterie nazvané “Laboratoř pro baterie a elektrochemii”. Činnost laboratoře se soustředí na zvyšování životnosti baterií, používání materiálů s vysokou akumulační kapacitou a bezpečnost bateriových systémů. Do těchto aktivit partneři v příštích 5 letech zainvestují okolo 12 milionů Eur. V úvodních projektech vědci např. vyvíjejí keramické iontové vodiče, které budou sloužit jako ochranné vrstvy v budoucích generacích baterií.

Více v čísle TM3

 

 
Publikováno: 26. 3. 2011 | Počet zobrazení: 3701 článek mě zaujal 880
Zaujal Vás tento článek?
Ano