hnv murr

V Číně už zaplatíte nejen juany – akceptují i bitcoin

Čínský internetový vyhledávač Baidu začal od října letošního roku akceptovat platby za hudební obsah ve virtuální měně Bitcoin. Jde o zatím největší internetovou značku (Baidu má tržní kapitalizaci 50 mld. USD a ovládá 65 % čínského trhu s online vyhledáváním), která tuto digitální měnu zařadila mezi podporované platební systémy. 

 

Hodnota XBC (zkr. pro Bitcoin) dosáhla po této zprávě nového půlročního maxima 160 USD. Německá vláda nedávno již také uznala Bitcoin jako „soukromé peníze“ a alternativní investiční nástroj a legalizovala tím jeho převody mezi jednotlivci. Německý parlament nyní chystá novelu, která by osvobodila Bitcoin investory od daně z kapitálových výnosů, pokud by splnili tzv. časový test držením nakoupených XBC alespoň 1 rok.
Ani v Česku už není virtuální měna neznámou – v létě začala fungovat regulérní česká bitcoinová burza Bitcash.cz (včetně funkce směnárny – Bitcash Escrow) a čeští uživatelé už nakoupili bitcoiny v hodnotě více jak 2 mil. Kč. Hodnota jednoho XBC se pohybovala v rozmezí 1800 – 2800 Kč. Na portálu mají čeští uživatelé otevřeno 4000 online peněženek sloužících k instantním převodům digitální měny.

Příběh Bitcoinu
Virtuální internetová open-source kryptoměna, nevysledovatelná a použitelná pro online nakupování a platby prostřednictvím zcela decentralizované P2P sítě, v níž probíhají transakce za minimální nebo žádné náklady, je unikátní právě svou plnou decentralizací. Bitcoin je navržen tak, aby nikdo, jednotlivci, skupiny či vlády, nemohl měnu jakkoli ovlivňovat, ničit, padělat, zabavovat účty, kontrolovat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. Nezávisí na tradičních měnách jako euro, dolar, koruna apod., samotná hodnota Bitcoinu – podobně jako většiny ostatních měn – vychází pouze z poptávky a nabídky na trhu. Není kryta zlatem ani jinými komoditami, ale pouze důvěrou, že s ní bude možno v budoucnu zaplatit stejně jako dnes.
V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. K zabezpečení sítě je využita kryptografie, umožňující používat pouze peníze, které daný uživatel vlastní, a zabraňující opakovanému využití již utracených peněz.
Bitcoin je svým charakterem deflační měna. Celkové množství peněz je konečné (a předem známo), a jeho uvolňování do oběhu je definováno pouze matematickými zákony. Celkové množství Bitcoinů, které budou vytěženy, je asi 21 000 000 (resp. 20 999 999,9769), růst se však postupně zpomaluje, a veškeré bitcoiny budou vytěženy v roce 2140 (předpokládá se však, že drtivá většina, zhruba 99 % mincí má být vypuštěno do světa v roce 2033). Pokud tedy bude stále stejný zájem o novou měnu, dojde k deflaci. S tím se ale v pravidlech počítá, protože lze platit i se zlomky bitcoinů (síť má v současnosti dělitelnost omezenu na 8 desetinných míst, je možné ji však rozšířit).
Bitcoin původně začínal jako čistě akademický projekt (u jeho zrodu, datovaného rokem 2009, stál japonský programátor - nebo skupina - Satoshi Nakamoto), kdy ho používali především odborníci a zájemci o technologii samotnou. Technologie však zaujala natolik, že hodnota po dlouhou dobu rychle stoupala a přesto, že prošla řadou výkyvů, zájem o Bitcoin nyní opět roste mj. i díky vzrůstající akceptaci obchodníků a také nepopulárním krokům tradičních bank (např. zdaňování bankovních vkladů na Kypru), jež Bitcoin z jeho samotné podstaty nemohou ohrozit.
Unikátní je i způsob „ražby“ Bitcoinů: vznikají decentralizovaně na internetu na tisících počítačích a novou minci vypustí síť poté, co zapojená výpočetní zařízení vyřeší nějaký složitý matematický problém. /zdroj: Wikipedie/
 

 
Publikováno: 18. 12. 2013 | Počet zobrazení: 2825 článek mě zaujal 627
Zaujal Vás tento článek?
Ano