rosler murr Schunk

Nejzajímavější mobilní novinky z Barcelony

Na největší akci v oboru mobilní komunikace a s ní souvisejících technologií na světě, Mobile World Congress (MWC) se letos od 14. do 17. února na výstaviště Fira de Barcelona sjelo přes 1300 firem z celého světa, aby představily své novinky. Řada z novinek obvykle přichází na trh v průběhu roku, takže se brzy budeme moci dříve či později s nimi setkat i u nás.   

 

Mezi vystavenými novinkami na MWC samozřejmě nechyběl ani hit poslední sezóny – 3D zobrazení, i když technologii trojrozměrného zobrazení se v Barceloně věnovalo méně firem, než se původně usuzovalo. Jedním z mobilů, který dostal od vývojářů do výbavy 3D displej byl např. nový LG Optimus 3D, a to s velkorysou úhlopříčkou 4,3“. LG dokáže prostorový vjem navíc zobrazovat i bez potřeby speciálních brýlí, a dokonce ho díky dvojici objektivů na zadní straně přístroje i snímat – buď jako fotografie nebo 3D video. Třetí objektiv vpředu může sloužit pro videokonference.
Obecně však dominovaly letošnímu ročníku MWC hlavně chytré mobily a ploché počítače - tablety.
Výrobci se už poučili z nedostatků předchozích generací a po stránce hardwarového vybavení už mohou nejvýkonnější smartphony svými parametry konkurovat základním běžným netbookům – také řadu z nich pohánějí 1GHz procesory (i vícejádrové), 1GB RAM paměti není výjimkou, interní paměť v rozsahu až desítek GB lze rozšířit o dalších až 32 GB pomocí paměťových karet. Ve výbavě obvykle  nechybí Bluetooth, wi-fi, u řady typů ani GPS. O tabletech nemluvě.
K významným novinkám patří určitě informace o připravované zásadní inovaci, která  směřuje k mobilům s vlastní vestavěnou SIM kartou. Tyto přístroje by už nepoužívaly klasické karty operátorů, v podobě jak je známe dnes, ale operátoři by jednoduše nahráli svá nastavení přímo do mobilů. Podle informací mezinárodní organizace GSMA výrobci sdružení v této asociaci již pracují na vytvoření jednotného globálního standardu, který by umožňoval vzdálenou správu integrovaných SIM karet, a první takováto zařízení se zabudovanou SIM by se mohla objevit na trhu už příští rok. Otázkou je, jak tuto novinku přijmou poskytovatelé mobilních služeb, protože univerzálnější systém, který dává větší volnost uživateli a významně zjednodušuje přechod od jednoho operátora k jinému se jim asi moc zamlouvat nebude.
Změny čekají i systém Micorosft Windows Mobile. Výrobce chystá řadu vylepšení a aktualizací. Umožní např. snadné kopírování a vkládání textu, což byla schopnost, kterou mobilní Windows 7 na rozdíl od svých předchůdců postrádaly. Přibude i plnohodnotný multitasking, který Microsoft u nových mobilních Windows zatím rovněž nepodporoval ve snaze zajistit co nejúspornější provoz a delší výdrž baterií. Funkce určené pro populární sociální sítě Facebook a Twitter budou podporovány už přímo na úrovni operačního systému. I Microsoftu však roste konkurence, což dokumentuje např. zájem o systém WebOS který na MWC předváděla společnost HP.

Více v čísle TM 3
 

 

 
Publikováno: 26. 3. 2011 | Počet zobrazení: 2504 článek mě zaujal 630
Zaujal Vás tento článek?
Ano