SPS AMPER 2019 Schunk EuroBlech Murrelektronik

Inovační soutěž, která pomohla už desítkám firem, zahajuje třetí ročník

Do poloviny listopadu mohou zájemci přihlašovat své projekty do soutěže Česká inovace. Přijímány jsou nápady a inovace od jednotlivců přes malé i velké firmy až po veřejnou správu. Soutěž, která se stala významnou platformou pro inovativní projekty v rámci České republiky, pokračuje letos již třetím ročníkem. 

 

Podle průzkumu společnosti PwC ČR třetina (33 %) generálních ředitelů nejvýznamnějších tuzemských společností považuje inovace za největší růstovou příležitost své firmy pro letošní rok. Téměř čtvrtina (23 %) dotázaných přitom považuje za důležitou produktovou inovaci, tedy vývoj nového výrobku či služby.
Zaměřeno na cestu k praktickému využití
Česká inovace dává inovátorům prostor pro zviditelnění nápadů, nalezení potenciálních partnerů a vzájemnou výměnu zkušeností. Cílem soutěže je rozpoznat perspektivní inovace, ocenit jejich autory a podpořit uplatnění soutěžních, resp. vítězných projektů v praxi. Proto se Česká inovace orientuje především na praktickou podporu komerčního uplatnění nápadů. Už v minulých letech pomohla desítkám projektů posunout se o krok vpřed zviditelněním, radami, finanční podporou anebo propojením s relevantními partnery. Oceněné Inovace budou mediálně zviditelněny, získají konzultační podporu pro další rozvoj, přístup k finančním zdrojům a kontakty, které by měly pomoci uskutečnit realizaci přihlášených projektů.
Soutěž je tradičně rozdělena na několik základních kategorií, v nichž bude přihlášené návrhy hodnotit téměř 100členná odborná porota složená z výzkumníků a zástupců průmyslových firem. V sekci Inovační nápad budou hodnoceny inovace pocházející od jednotlivců nebo studentů, v kategorii Nadějná inovace budou posuzovány začínající firmy, Inovační hvězda zhodnotí malé a střední firmy, kategorie Inovativní firma je určená společnostem nad 250 zaměstnanců a pátá kategorie se zaměří na Inovace ve veřejné správě. Novinkou letošního ročníku  je speciální cena za Společenskou prospěšnost inovace.
Přehlídka kreativní inspirace
Minulého ročníku se zúčastnilo 110 projektů z celé České republiky. Vítězem se stal inovativní produkt z oblasti medicínské techniky, který je světovým unikátem. Šlo o jícnový stent, tedy trubičku do krku, určenou lékařům ošetřujícím pacienty s poškozením jícnu, která umožňuje lidem s poraněním jícnu přijímat normální stravu, takže léčba je komfortnější a méně nákladná.
V kategorii Inovativní nápad, v niž soutěžili jednotlivci a studenti, zvítězil projekt týmu Masarykovy univerzity v Brně nazvaný Tvorba aerosolu vzorků pomocí tepelného odpařování diodovými lasery. Metoda funguje pro určování přítomnosti kovů, jako je olovo, cín, zinek či kobalt v nejrůznějších kapalinách, krvi nebo v potravinách.
V kategorii Nadějná inovace zahrnující živnostníky a začínající firmy porota vybrala projekt firmy Flexicat tools nazvaný Nástroje a technologie pro tmelení a broušení velkých a zakřivených ploch. Jeho koncept využívá chytré řešení unikátního rozložení tlaku na celou pracovní plochu na principu, jaký známe např. z automobilových stěračů.
V kategorii Veřejná správa, která byla novinkou 2. ročníku soutěže, byl jako vítězný projekt vybrán Program vytváření a rozvíjení zájmu žáků o vědecké a technické obory v Pardubickém kraji, který přihlásila Asociace pro mládež, vědu a techniku  (AMAVET). V tomto případě je inovace zaměřena na podporu zájmu žáků základních škol o vědecké a technické obory.
Vítězné projekty letošního ročníku budou známy po oficiálním vyhlášení výsledků soutěže 14. března 2014 na Festivalu České inovace v Národní technické knihovně v Praze.
Česká inovace v kostce
Projekt Česká inovace je neziskovou aktivitou úspěšných manažerů a mezinárodně etablovaných firem. Jejich zázemí a know-how vytvářejí jedinečný soubor zkušeností, kterými podporují realizaci zajímavých nápadů talentovaných osob a firem v ČR. Cílem České inovace je rozvíjet svými projekty dobrou tuzemskou inovátorskou tradici, pomáhat pro ni vytvářet příznivé a inspirativní zázemí a podporovat tak konkurenceschopnost ČR.
V rámci podpory inovační kultury, šíření novátorských nápadů a sdílení inovačního know-how připravuje Česká inovace ve spolupráci s dalšími institucemi neformální společenské akce s názvem Večery ČINu, jako např. „Show me the money aneb Kde hledat peníze pro svůj nápad“, věnován začínajícím podnikatelům a startupovým firmám. Mají možnost čerpat inspiraci od vítězů předchozích ročníků soutěže Česká inovace i dalších úspěšných začínajících firem a osobnosti z řad partnerských firem ČINu a získat praktické rady a tipy, i prezentovat své vlastní projekty a získat na ně zpětnou vazbu. Další večer nazvaný Jak podpořit inovační kulturu ve firmách byl zase věnován zástupcům velkých firem a korporací a jejich zkušenostem, které mohou pomoci začínajícím firmám ve světě byznysu. Ve spolupráci s Hay group a Americkou obchodní komorou v ČR uspořádala Česká inovace inspirativní přednášku známého kouče Andrew Granta, autora knihy "Who Killed Creativity and How Can We Get It Back", určenou lídrům a manažerům, kteří si uvědomují důležitost kreativity jako jedné z nejdůležitějších schopností pro následující dekády.
 

 
Publikováno: 18. 12. 2013 | Počet zobrazení: 1342 článek mě zaujal 227
Zaujal Vás tento článek?
Ano