hnv murr

Inovační soutěž, která pomohla už desítkám firem, zahajuje třetí ročník

Do poloviny listopadu mohou zájemci přihlašovat své projekty do soutěže Česká inovace. Přijímány jsou nápady a inovace od jednotlivců přes malé i velké firmy až po veřejnou správu. Soutěž, která se stala významnou platformou pro inovativní projekty v rámci České republiky, pokračuje letos již třetím ročníkem. 

 

Podle průzkumu společnosti PwC ČR třetina (33 %) generálních ředitelů nejvýznamnějších tuzemských společností považuje inovace za největší růstovou příležitost své firmy pro letošní rok. Téměř čtvrtina (23 %) dotázaných přitom považuje za důležitou produktovou inovaci, tedy vývoj nového výrobku či služby.
Zaměřeno na cestu k praktickému využití
Česká inovace dává inovátorům prostor pro zviditelnění nápadů, nalezení potenciálních partnerů a vzájemnou výměnu zkušeností. Cílem soutěže je rozpoznat perspektivní inovace, ocenit jejich autory a podpořit uplatnění soutěžních, resp. vítězných projektů v praxi. Proto se Česká inovace orientuje především na praktickou podporu komerčního uplatnění nápadů. Už v minulých letech pomohla desítkám projektů posunout se o krok vpřed zviditelněním, radami, finanční podporou anebo propojením s relevantními partnery. Oceněné Inovace budou mediálně zviditelněny, získají konzultační podporu pro další rozvoj, přístup k finančním zdrojům a kontakty, které by měly pomoci uskutečnit realizaci přihlášených projektů.
Soutěž je tradičně rozdělena na několik základních kategorií, v nichž bude přihlášené návrhy hodnotit téměř 100členná odborná porota složená z výzkumníků a zástupců průmyslových firem. V sekci Inovační nápad budou hodnoceny inovace pocházející od jednotlivců nebo studentů, v kategorii Nadějná inovace budou posuzovány začínající firmy, Inovační hvězda zhodnotí malé a střední firmy, kategorie Inovativní firma je určená společnostem nad 250 zaměstnanců a pátá kategorie se zaměří na Inovace ve veřejné správě. Novinkou letošního ročníku  je speciální cena za Společenskou prospěšnost inovace.
Přehlídka kreativní inspirace
Minulého ročníku se zúčastnilo 110 projektů z celé České republiky. Vítězem se stal inovativní produkt z oblasti medicínské techniky, který je světovým unikátem. Šlo o jícnový stent, tedy trubičku do krku, určenou lékařům ošetřujícím pacienty s poškozením jícnu, která umožňuje lidem s poraněním jícnu přijímat normální stravu, takže léčba je komfortnější a méně nákladná.
V kategorii Inovativní nápad, v niž soutěžili jednotlivci a studenti, zvítězil projekt týmu Masarykovy univerzity v Brně nazvaný Tvorba aerosolu vzorků pomocí tepelného odpařování diodovými lasery. Metoda funguje pro určování přítomnosti kovů, jako je olovo, cín, zinek či kobalt v nejrůznějších kapalinách, krvi nebo v potravinách.
V kategorii Nadějná inovace zahrnující živnostníky a začínající firmy porota vybrala projekt firmy Flexicat tools nazvaný Nástroje a technologie pro tmelení a broušení velkých a zakřivených ploch. Jeho koncept využívá chytré řešení unikátního rozložení tlaku na celou pracovní plochu na principu, jaký známe např. z automobilových stěračů.
V kategorii Veřejná správa, která byla novinkou 2. ročníku soutěže, byl jako vítězný projekt vybrán Program vytváření a rozvíjení zájmu žáků o vědecké a technické obory v Pardubickém kraji, který přihlásila Asociace pro mládež, vědu a techniku  (AMAVET). V tomto případě je inovace zaměřena na podporu zájmu žáků základních škol o vědecké a technické obory.
Vítězné projekty letošního ročníku budou známy po oficiálním vyhlášení výsledků soutěže 14. března 2014 na Festivalu České inovace v Národní technické knihovně v Praze.
Česká inovace v kostce
Projekt Česká inovace je neziskovou aktivitou úspěšných manažerů a mezinárodně etablovaných firem. Jejich zázemí a know-how vytvářejí jedinečný soubor zkušeností, kterými podporují realizaci zajímavých nápadů talentovaných osob a firem v ČR. Cílem České inovace je rozvíjet svými projekty dobrou tuzemskou inovátorskou tradici, pomáhat pro ni vytvářet příznivé a inspirativní zázemí a podporovat tak konkurenceschopnost ČR.
V rámci podpory inovační kultury, šíření novátorských nápadů a sdílení inovačního know-how připravuje Česká inovace ve spolupráci s dalšími institucemi neformální společenské akce s názvem Večery ČINu, jako např. „Show me the money aneb Kde hledat peníze pro svůj nápad“, věnován začínajícím podnikatelům a startupovým firmám. Mají možnost čerpat inspiraci od vítězů předchozích ročníků soutěže Česká inovace i dalších úspěšných začínajících firem a osobnosti z řad partnerských firem ČINu a získat praktické rady a tipy, i prezentovat své vlastní projekty a získat na ně zpětnou vazbu. Další večer nazvaný Jak podpořit inovační kulturu ve firmách byl zase věnován zástupcům velkých firem a korporací a jejich zkušenostem, které mohou pomoci začínajícím firmám ve světě byznysu. Ve spolupráci s Hay group a Americkou obchodní komorou v ČR uspořádala Česká inovace inspirativní přednášku známého kouče Andrew Granta, autora knihy "Who Killed Creativity and How Can We Get It Back", určenou lídrům a manažerům, kteří si uvědomují důležitost kreativity jako jedné z nejdůležitějších schopností pro následující dekády.
 

 
Publikováno: 18. 12. 2013 | Počet zobrazení: 2793 článek mě zaujal 622
Zaujal Vás tento článek?
Ano