hnv murr

Elektroimpulzní čistírny a úpravny vody

Před 13 lety byla založena společnost Aqua – Z s cílem získat know-how na výrobu čistíren a úpraven odpadních vod založené na elektroimpulsním principu - působení elektromagnetického pole na proud čištěné vody. Původní získané know-how bylo dále modifikováno vlastním vývojem, který byl realizován týmem specialistů v spolupráci se špičkovými pracovišti UK Praha, STU Bratislava a VUT Brno. Výsledkem vývoje jsou zařízení EGGIS a ELEKO, jejichž princip činnosti je chráněn užitným vzorem.

 

Technologie čištění a úpravy vody EGGIS je použitelná pro čištění širokého spektra průmyslových odpadních vod a zejména komunálních odpadních vod, kde jsou její provozní náklady nižší nebo srovnatelné s biologickými čistírnami, ale pořizovací náklady nižší až o třetinu.
Základem této technologie je modul impulsního hydroreaktoru EGGIS. Funguje na bázi působení řízeného elektromagnetického impulsního pole na čištěnou vodu při průchodu reaktorem zařízení - tedy bez chemických prostředků a koagulantů. Pokud jsou chemické prostředky v rámci technologie EGGIS užívány, pak pouze v minimálním množství a to zejména pro úpravu Ph vstupní vody, případně k urychlení koagulace.
Elektromagnetické pole v modulu EGGIS nastartuje řadu elektrochemických procesů, jako je magnetická separace, oxidačně redukční procesy, elektroflotace a číření a zároveň se na elektrodách reaktoru vyvíjí ve formě jemných bublinek velké množství kyslíku, chloru a vodíku, které se aktivně účastní probíhajících elektrochemických reakcí. Pole pak působí jako jejich katalyzátor. V reaktoru dochází působením elektrického impulsního pole také k disociaci molekul látek obsažených v čištěných vodách, v důsledku čehož se vytváří makromolekuly těchto látek. Tyto jsou vynášeny proudem stoupající vody a bublinek plynu na hladinu a odtud jsou ve formě pěny dopravním zařízením odváděny do kalojemu. Likvidace kalů probíhá obvyklými metodami.
Technologii tvoří modul mechanického předčištění, nátoková nádrž, modul EGGIS, flokulátor a dosazovací nádrž se zdržnou kapacitou 4 až 6 h. Zařízení je možné standardně vyrábět v modulech o kapacitě 1 - 5 m3 vyčištěné vody za hodinu, které lze řadit vedle sebe ke zvýšení průtočné kapacity. EGGIS je možné realizovat jako komplexní technologickou linku, nebo v rámci intenzifikace nahradit modulem EGGIS některé prvky stávajících technologií.
Technologii je pro zvýšení účinnosti čištění možné doplnit elektrokoagulační jednotkou ELEKO. Zařízení pracuje bez použití chemických či biochemických prostředků a je široce využitelné v oblasti úpravy pitné a bazénové vody či ve spojení s technologií EGGIS jako koagulační jednotka.
Zařízení ELEKO (viz. obr.) se skládá z lamelového reaktoru a zdroje ss napětí. Reaktor čistírny je ponořen na dno nádrže, nebo zavěšen na plovák, možnou variantou je i průtočné provedení, kdy reaktor je umístěn v komoře, zařazené do přívodu vody do nádrže. Působením ss napětí vznikají na elektrodách reaktoru kladně nabité ionty Al3+, které dále reagují s molekulami vody. Kladně nabité částice koagulují s částicemi nečistot koloidní povahy, nesoucími záporný náboj a vytvářejí tak separovatelné vločkovité suspenze. Dochází také k sorbci organických nečistot. Doba činnosti reaktoru je závislá na velikosti čištěné nádrže - je potřeba aby se vznikající hydroxidové sloučeniny rozptýlily v celém objemu nádrže. Poté, co se vločkovitá suspenze usadí na dně nádrže, je odtamtud odsáta.


 

 
Publikováno: 18. 12. 2013 | Počet zobrazení: 2652 článek mě zaujal 583
Zaujal Vás tento článek?
Ano