rosler murr Schunk

Solaris: laserová technologie

Úspora nákladů a šetrnost k životnímu prostředí, dlouhá životnost, bezúdržbovost, to jsou hlavní benefity laserové technologie. Dnes již hojně využívané Solaris lasery vynikají velmi ekonomickým „značením světlem“ bez spotřebního materiálu v podobě inkoustů a ředidel, a proto je značení šetrné k životnímu prostředí a nemá dlouhodobé vázané náklady.  

 

Více jak 20 let vývoje a prodeje laserové technologie Solaris dělá z malé společnosti lídra na trhu v oblasti průmyslového značení. Produkce Solaris laserů zahrnuje jak CO2, Nd:YAG, YVO4, vláknový laser, tak nově i Zelený laser a speciální lasery v UV spektru. Ve výrobním programu jsou jak samostatné značící jednotky (OEM dodávky), tak i semi-automatické pracoviště.
Nižší náklady na výrobu produktů stále více prosazují lasery nad inkoustovým značením, hlavně z důvodu ekonomického provozu a bezúdržbového chodu. Laser nepřidává na povrch produktu žádný materiál jako je inkoust, a přesto je značení velmi dobře čitelné, odolné proti otěru a průmyslovým chemickým kapalinám. Z pohledu celé firmy vidí technická údržba bezproblémový chod zařízení bez nutnosti pravidelného čištění a servisování značících systémů, s vysokou čistotou okolí pracoviště a nadstandardní kvalitou značení. V porovnání s inkoustovým značením s inkjet technologií nevyžaduje laser pravidelný servisní interval, a proto je i při vyšších pořizovacích nákladech značnou úsporou v provozu z dlouhodobého hlediska.
Velká značicí plocha laseru až 300x300 mm velmi usnadňuje manipulaci s výrobkem a zefektivňuje řadu průmyslových aplikací. Dlouhodobá bezporuchovost zabezpečí dostupnost zařízení a linek i bezproblémovou kalkulaci nákladů na výrobu. Instalací laseru se často zvyšuje produkce, snížením času na jedno značení, čímž stoupá  produkce za stejnou časovou jednotku a dochází k efektivnějšímu využití automatických pracovišť.
 
Lasery ve značení
Běžně lasery dokáží značit data v 2D Datamatrix kódu a to i proměnné údaje dle standardu ECC200, GS1 nebo podsystému GS1 Pharma Datamatrix kódu. Značení může obsahovat také datum, směnu, počítadlo, tisk údajů z databáze a to vše v kombinaci s CAD software a volitelných textových funkcí společně s čárovými a 2D kódy. Malé kompaktní řídicí jednotky obsahují dotykovou obrazovku pro snadné ovládání laseru a příjemnou obsluhu. Komunikační rozhraní je dle současného standardu přes Ethernet, ale lze použít i RS232 sériovou komunikaci nebo WiFi připojení, popřípadě hardwarové vstupy a výstupy. Komunikační protokol je velmi propracovaný a umožňuje kompletní nastavení laserové jednotky. Pro speciální aplikace se používá i ovládání rotační osy pomocí laseru, kdy lze po obvodu značit například vrtáky nebo závitníky. Konstrukce má k dispozici několik variant zapouzdření laseru až do vlhkého a prašného prostředí a prodloužení vedení laserového paprsku, což uvolňuje konstrukční možnosti a nabádá k tvořivost při návrhu pracoviště, například v zájmu úspor místa.
 
Vysoká životnost laserů Solaris
Díky vysoké životnosti laserových zdrojů je návratnost investice do zařízení mnohem snadnější. Solaris garantuje životnost LED laserových zdrojů, které dosahují až 150 000 hodin u vláknových laserů. Z hlediska Kaizen, ve výrobě probíhají dvě hlavní činnosti, a to údržba stávajících standardů a zdokonalování a zlepšování standardů. Nasazením laserů ve výrobě se velmi sníží provozní náklady a minimálně se změní stávající standardy se zavedením nových technologií do provozu. Správné hospodaření podniku vyžaduje investice správným směrem a rozhodně vede k laserovému značení, které v mnoha ohledech předčí ostatní značící technologie.

 

www.LT.cz
 

 

 
Publikováno: 25. 3. 2011 | Počet zobrazení: 2634 článek mě zaujal 638
Zaujal Vás tento článek?
Ano