murr Schunk

Nové lineární moduly a kuličkové šrouby PMI

Na veletrhu EMO se bude prezentovat i tajvanská firma PMI (Precision Motion Industries) zaměřená na přesné průmyslové pohony, kterou na českém a slovenském trhu zastupuje firma AMPO. V rodině produktů PMI se nachází linerární vedení, kuličkové šrouby a lineární moduly. 

 

Lineární vedení PMI je vhodné pro použití ve všech aplikacích týkajících se přesného lineárního pohybu. V nabídce je několik sérií s typickými vlastnostmi, různé druhy vozíků a jejich příslušenství. Je možné dodávat jak kolejnice v jejich skladové délce (miniatury 500 a 1000 mm, série 15 - 2000 mm, vyšší série 4000 mm), řezané na míru zákazníkovi, případně připravené pro napojování. Vozíky jsou standardně dodávány již se základní ochranou proti prachu a lze je dovybavit dalším příslušenstvím. Pro zvýšení životnosti je vhodné vozíky mazat. U lineárního vedení lze mazání snadno řešit tím, že je mazivo dodáváno prostřednictvím maznice na vozíku nebo s využitím centrálního olejového čerpacího systému.
Řada KM se skládá z jednotky lineárního vedení a kuličkového šroubu, kompaktní provedení znamená významnou úsporu prostoru – výrobce proto zkombinoval vozík lineárního vedení a matici vodícího šroubu do podoby integrální vozíkové matice. Ta funguje v součinnosti s vodicí kolejnicí U-profilu, navrženou tak, aby bylo dosaženo vysoké tuhosti a přesností v minimálním prostoru. Kromě toho může být díky designu v podobě dvou řad s drážkami ve tvaru gotického oblouku drážky dosaženo kontaktního úhlu 45 ° pro zatížení ve čtyřech směrech.

Nízký odpor rozhoduje
Lineární vedení PMI je konstrukce valivého kolejového pohybu s nízkým koeficientem tření a malým rozdílem mezi dynamickým a statickým třením. Proto nedochází k trhavým pohybům ani při submikronových hodnotách.
Třecí odpor valivého vedení je pouze 1/20 - 1/40 kluzného vedení. Optimální konstrukce geometrické mechaniky činí lineární vedení schopným nést zatížení ve všech čtyřech směrech: radiálním, reverzně radiální, a dvou bočních směrech. Kromě toho lze vysokou tuhost lineárního vedení snadno dosáhnout předepínáním vozíků a přidáním jejich počtu.
Vzhledem k nízké charakteristice třecího odporu je požadovaná hnací síla mnohem nižší, než u jiných systémů, takže i spotřeba energie je malá. Navíc i teplotní efekt způsobený stoupající teplotou je nízký a to i u vysokorychlostních operací.
Ve srovnání s vysoce kvalitně broušeným povrchem vyžadovaným u konvenčního posuvného vedení nabízí lineární vedení vysokou přesnost, i když je montážní povrch obroben frézováním, nebo broušením.

Nejmenší kuličkové šrouby
Zajímavou částí produktové nabídky PMI jsou i miniaturní kuličkové šrouby pro speciální aplikace určené pro polovodičový průmysl, měřicí a inspekční zařízení, nano-technologie apod. Pro precizní miniaturní kuličkové šrouby zmenšila PMI průměr matice a použila speciální oběhový systém, zajišťující větší stabilitu a požadavky na vysokou přesnost. Pomocí 3D spline konstrukce pro oběhový systém bylo ulehčeno otáčení šroubu a zvýšena jeho životnost. Díky speciálnímu oběhovému systému se podařilo výrobci dosáhnout  mimořádně kompaktního  rozměru matice. /op/
 

 
Publikováno: 23. 10. 2013 | Počet zobrazení: 1959 článek mě zaujal 397
Zaujal Vás tento článek?
Ano