murr Schunk

Spolehlivá masová výroba spínačů brzdových světel

Výroba osmi milionů spínačů brzdových světel ročně vyžaduje velice komplexní řešení. Flexibilita zde není tak důležitá, jako jiné faktory – například maximalizace produkce a spolehlivost výrobního procesu. Integrované řešení s vysoce výkonným vstřikovacím lisem a dvěma rychlými a přesnými roboty zajišťuje produktivitu těch nejnáročnější úkolů s velkým důrazem na krátké časy jednotlivých cyklů.

 

Když se v dnešní době výrobce automobilů spoléhá na dodávky určité součásti pouze od jednoho dodavatele, znamená to velkou čest a zároveň i odpovědnosti pro tohoto dodavatele. Body Control Systems (BCS), dceřinná firma celosvětového dodavatele automobilových součástí TRW, je zodpovědná za dodávky osmi milionů spínačů brzdových světel ročně pro celou skupinu Volkswagen Group.
Nově má tuto výrobu na starosti automatizovaná buňka, jejímž srdcem je vstřikovací lis. Pro každý spínač brzdových světel jsou pomocí speciálního nástroje vylisovány čtyři kontakty. Odebrání hotového výlisku a příprava na další se musí stihnout během pouhých 5,7 s, čímž se maximálně snižují prostoje ve výrobě.
Výrobní proces začíná přípravou kontaktů dvou různých velikostí na dvou lisovacích linkách. Robot Stäubli Scara TS60 nejprve nabere čtyři krátké a poté čtyři dlouhé kontakty z předurčeného místa na lisovací lince a přesune je do zásobníku. Rychlý a přesný Scara robot zvládá tento úkol s velkou lehkostí a k naplnění zásobníku 32 kontakty mu stačí 8 přesunů.

Mistrovské dílo automatizace
Zásobník se nachází v dosahu velkého 6osého robota Stäubli RX160. Ten odtud nabere všech 32 kontaktů a zahájí tak cyklus optimalizovaný do posledního detailu, v jehož rámci má přesně 5,7 s na vyjmutí výrobků a naložení nových do vstřikovacího lisu.
Aby mohl spolehlivě vykonávat práci v takto krátkém čase, musí robot splňovat mnoho požadavků. Jak říká technologický specialista Jochen Ley ze společnosti BCS: „Robot musí pracovat velice rychle, ale zároveň být stále maximálně přesný. Při nakládání nástroje má toleranci pouze několik setin milimetru. Robot Stäubli RX160 i díky technologii uchopení splňuje veškerá naše očekávání.“
Zcela jedinečné je využití speciálního nástroje, díky kterému lze vložit vždy 32 kontaktů najednou a během jednoho cyklu tak získat čtyři hotové výrobky. Díky zvláštní indexaci a způsobu uchopení robot z tohoto procesu, vyžadujícího maximální přesnost, dělá spolehlivou a rychlou operaci. RX160 má ještě další výhody: kompaktní design a integrovanou kabeláž. Užší rameno mu umožňuje bezpečně manipulovat uvnitř lisu bez nebezpečí zachycení kabelů.
„Během jedné směny vyrobí tato buňka přes 10 000 spínačů brzdových světel. Z tohoto počtu jsou pouze dvě až tři vadné části, máme tedy téměř bezchybnou výrobu. Navíc splňuje všechny naše požadavky na spolehlivost, rychlost a je i velice ekonomická. Pokud chceme i nadále vyrábět obrovské množství osmi milionů spínačů ročně, je to pro nás to nejlepší řešení,“ sdělil Jochen Ley.
 

 
Publikováno: 23. 10. 2013 | Počet zobrazení: 1578 článek mě zaujal 348
Zaujal Vás tento článek?
Ano