murr Schunk

Inovativní dvourychlostní převodovka PS s vysokou energetickou účinností pro obráběcí stroje

Německý výrobce převodovek a servomotorů společnost STÖBER představuje nové dvourychlostní převodovky PS25 a PS30, které přinášejí inovativní konstrukci zvyšující účinnost pohonů vřetene obráběcích strojů. 

 

Díky minimalizaci tření a tepelných ztrát šetří převodovky PS elektrickou energii a umožňují použití vyšších otáček. Dva rychlostní stupně převodovek jsou vhodné jak pro přesné obrábění při vysokých otáčkách, tak pro hrubé obrábění s vysokým řezným výkonem.

Vysoká energetická účinnost
"V případě nových dvourychlostních převodovek PS STÖBER nabízí inovativní konstrukci přímého pohonu s mnoha detailními vylepšeními a možností ušetřit energii při výrobě obráběcích strojů a využívat šetrněji zdroje," vysvětluje Andreas Thiel, generální ředitel firmy STÖBER.
Další faktor pro zvýšení energetické účinnosti se nachází v konstrukční zvláštnosti - kroužky hřídelového těsnění jsou umístěny na nejmenším průměru vstupní hřídele převodovky, čímž vzniká relativně nízké tření, které vede ke snížení produkce tepla a tím umožňuje obsluze stroje používat vyšší rychlosti – otáčky.
Úspory energie převodovek PS vychází především ze zcela nového přístupu k designu, který je jedinečný v porovnání se stávajícími řešeními na trhu.

Snadné řazení mezi rychlostmi
Nové dvourychlostní převodovky PS, nazývané také jako POWER 2 SPEED, mají 2 rychlostní stupně 1:1 a 1:4 (i=4, u převodovky PS25) nebo 1:5,5 (i=5,5, u převodovky PS30).
Při převodu 1:1 (i=1) se planety neotáčí, čímž šetří energii při obrábění. Při změně na vyšší rychlostní stupně 1:4 nebo 1:5,5 již dochází k zapojení planet s šikmým ozubením, jejichž precizní opracování zajišťuje klidný a plynulý chod s minimálním třením a tím pádem vyšší účinností.
Řazení mezi rychlostmi je snadno ovladatelné řídicí jednotkou, která je oddělená od pracovního prostoru převodovky, což umožňuje použití pohonu ve více pracovních polohách bez toho, aniž by došlo k průniku oleje do řízení.

Jednoduchá montáž
Montáž dvoustupňových převodovek PS probíhá rychle a snadno pomocí motorového adaptéru EasyAdapt bez nutnosti zásahu do převodovky či motoru, což ocení především obsluha obráběcích strojů. Výstupní hřídel převodovky je přírubová pro montáž řemenic nebo plná pro přímou montáž na vřeteno.

Přínosy pro zákazníka
• menší ztráty třením => vyšší účinnost
• nižší produkce tepla => obrábění při vyšších otáčkách
• jednoduché řazení rychlostí
• oddělená řídicí jednotka od pracovního prostoru převodovky => více možných pracovních poloh bez průniku oleje do řízení
• výstupní hřídel plná nebo přírubová
• snadná montáž pomocí motorového adaptéru EasyAdapt bez nutnosti zásahu do převodovky či motoru
 

 
Publikováno: 23. 10. 2013 | Počet zobrazení: 1717 článek mě zaujal 392
Zaujal Vás tento článek?
Ano