murr Schunk

Nová generace servopohonů Mitsubishi Electric

Společnost Mitsubishi Electric uvedla pod označením MR-J4 na trh další generaci svých servosystémů, které nabízejí bezpečné, uživatelsky přívětivé a energeticky účinné řízení pohybu, tím i zvýšení výkonu a úspory energie. K jejich výhodám patří i zjednodušené nastavení systému.

 

Nová řada servozesilovačů MELSERVO MR-J4 společně s přidruženými polohovacími jednotkami, jednoduchými motion moduly a high-end integrovatelnými systémy pro řízení pohybu. To umožňuje výrobcům strojů a koncovým uživatelům zvýšit produktivitu a snížit náklady na energii. Pro zvýšení výkonu byly do systému začleněny četné inovativní a uživatelsky přívětivé funkce, a zároveň došlo k minimalizaci časově náročného úsilí potřebného pro nastavení servosystémů.
Pokud jde o úspory energie, je série MR-J4 skutečnou jedničkou na trhu a byla speciálně navržena s ohledem na tento požadavek. Nabízí jedno-, dvou- a tříosé zesilovače pro lepší ekonomičnost systému, dosažení větší energetické účinnosti a snížení požadavků na prostor. Všechna serva mohou pracovat s rotačními, lineární a přímými motory, což výrazně zjednodušuje proces realizace výsledného systému. Kromě úspory místa na panelu se vývojářům podařilo podstatně zredukovat čas potřebný k projektování a uvádění do provozu - díky funkci automatického ladění "one touch", která jedním kliknutím přizpůsobí chod servosystému mechanice stroje. Tato funkce je dynamická a pracuje v reálném čase, takže pokud se podmínky provozu stroje v průběhu času mění, dokáže se systém ladění automaticky přizpůsobit.
Servozesilovače MR-J4 pokrývají rozsah od 0,1 do 55 kW a jsou k dispozici ve dvou verzích. MR-J4A umožňuje analogové a pulzní ovládání a je určen pro řízení polohy pomocí uzavřené smyčky, rychlosti, točivého momentu konvenčními řídicími systémy.
MR-J4B je nabízen s připojením na sítě Mitsubishi Electric SSCNETIII/H s vysokovýkonnými servosystémy, splňující požadavky integrovaných automatizačních systémů, kde je vyžadováno komplexní víceosé řízení pohybu. Řídicí informace SSCNETIII/H je dodávána prostřednictvím plně duplexní optické sběrnice 150 Mbps, což zjednodušuje připojení a uvedení do provozu a umožňuje synchronní koordinaci až 96 os. Obě verze zesilovače jsou nabízeny s vestavěným lokálním I/O pro propojení běžných signálů, jako  koncové spínače, a spínač výchozí polohy.
Do vybavení zesilovače MR-J4 patří také funkce " diagnostika životnosti", která monitoruje stav zesilovače na úrovni komponent a upozorňuje uživatele na jakékoliv zhoršení provozního stavu. Tato jedinečná vlastnost má také schopnost rozpoznat změny dynamiky strojů, jako jsou zvýšené vibrace a zvýšení točivého momentu motoru, což pomáhá preventivní údržbě a minimalizuje prostoje stroje.
Pečlivě vyladěné servomotory jsou standardně vybaveny 22bitovými snímači absolutních hodnot, což odpovídá více než čtyřem milionům impulzů na otáčku – to čtyřnásobně převyšuje přesnost běžných servomotorů na trhu. Výsledkem je hladká charakteristika pohybu a maximální přesnost polohování. Kombinací rychlostí zpracování servozesilovače MR-J4, jejich frekvenční odezvy 2,5 kHz a vestavěného filtru potlačování vibrací je výrazně lepší výkon stroje s minimálními polohovacími časy, snížení doby cyklu.
Funkce jako STO (Safe Torque Off) a SS1 (bezpečné zastavení 1) jsou nabízeny už ve standardním vybavení, a zajišťují, že servosystém splňuje bezpečnostní požadavky normy EN 61800-5-2. Kromě toho jsou k dispozici bezpečnostní rozšíření SS2, SOS, SLS, SBC a SSM.
MR-J4 servozesilovače jsou naprogramovány pomocí softwarového nástroje MR Configurator2, jež je součástí integrované sady iQWorks, umožňující rychlé uvedení systému do provozu s komplexní diagnostikou. Funkce zahrnují kalibraci, monitorování, diagnostiku, čtení/zápis parametrů a testovací operace. Programové řešení zajišťuje stabilní design systému stroje s optimálním ovládáním a kratšími nastavovacími časy. Pro Mitsubishi Electric představuje nová řada MR-J4 skutečně významný pokrok v technologii servosystémů a nabízí četné výhody pro výrobce strojů i koncové uživatele.
 

 
Publikováno: 22. 10. 2013 | Počet zobrazení: 1593 článek mě zaujal 351
Zaujal Vás tento článek?
Ano