murr Schunk

Plná funkčnost i v těch nejnáročnějších podmínkách

Zájem o robotizaci ve strojírenství neustále roste. Ale právě v částečné nebo úplné integraci robota se strojem se skrývá značné riziko: stísněné prostory, zhoršená přístupnost, náročné prostředí a neustálý kontakt se špínou, prachem, olejem, kovovými odštěpky a chladicími kapalinami. V těchto podmínkách mohou obstát pouze ti nejmodernější a nejkvalitnější roboti.

 

Kvalitní roboty dnes dodává více výrobců, ale pouze někteří z nich jsou schopni vydržet extrémní podmínky, se kterými se setkávají při integraci do stroje. Důvod, proč jsou roboti Stäubli schopni dlouhodobě spolehlivě pracovat – ačkoliv neustále vystaveni prachu, odlétávajícím kovovým odštěpkům a dalším nečistotám – je okamžitě zřetelný z jejich konstrukce. I standardní 6osé modely řady TX jsou charakterizovány plně uzavřenou a velmi kompaktní konstrukcí. Nabízí stupeň krytí IP65 pro celé rameno a IP67 pro zápěstí a bodují i díky integrované kabeláži. Sofistikovaný design zápěstí chrání před špínou, prachem a kapalinami. Navíc je nabízena možnost ještě zvýšit ochranu ramene přetlakovým provedením.

Optimální ochrana pro obtížné úkoly
I přes tyto vlastnosti se najdou aplikace, kde Stäubli doporučí zákazníkům volbu robota ve speciálním provedení HE (Humid Environment - vlhké prostředí). Portfolio robotů v provedení HE nyní zahrnuje kompletní řadu 6osých robotů od TX60 až po TX200, kteří se hodí pro využití ve výrobních procesech s vysokou vlhkostí, odstřikující vodou a chladicí kapalinou. Stejně tak jsou u všech těchto modelů k dispozici i verze s prodlouženým ramenem s dosahem až 2,6 m.
Řada HE byla vyvinuta robotovou divizí Stäubli specificky pro využití v drsných prostředích při plné integraci robota se strojem. Díky možné přetlakové konstrukci lze ochranu ještě zvýšit: zápěstí dosahuje stupně krytí IP67 a může tak být ponořeno i do kapaliny s hodnotou pH mezi 4,5 a 8,5. Další vítanou vlastností ve vlhkém prostředí je vertikální vyvedení kabeláže do paty robota, kde se nachází veškeré konektory a spoje, dobře chráněny před nečistotami.
Před finálním nátěrem robota je povrch speciálně upraven, čímž je zvýšena odolnost vůči korozi a zároveň se zvyšuje ochrana proti případnému mechanickému poškození. Veškeré části jsou vyrobeny z nerezové oceli a finální nátěr, který může být ve žluté, šedé nebo bílé barvě dle přání zákazníka, je velmi odolný a zajišťuje jednoduché čištění.

Menší prostoje – vyšší efektivita
Díky intenzivnímu vývoji v posledních několika letech může nyní robotová divize Stäubli nabídnout spolehlivá, plně integrovaná řešení pro automatizaci ve strojírenství, která přináší celou řadu dalších výhod. Mezi ně patří např. menší prostoje ve výrobě díky rychlé a plně automatizované obsluze strojů, minimalizace neproduktivního času a téměř samostatná výroba bez nutného lidského dozoru. Není tedy divu, že mnoho renomovaných výrobců ve strojírenství svěřuje veškerou svou automatizaci do rukou Stäubli.
 

 
Publikováno: 22. 10. 2013 | Počet zobrazení: 1565 článek mě zaujal 371
Zaujal Vás tento článek?
Ano