murr Schunk

MULTICUT 630–rozšíření řady multifunkčních strojů

Celosvětově podíl víceosých a multifunkčních strojů stoupá vlivem zejména stoupající produkce a sériovosti dílců a také vlivem zvyšující se ceny lidské práce. Víceúčelové systémy jsou sice dražší než běžné stroje, ale jen zdánlivě.

 

Snížení nákladů na manipulaci, snížení počtu operátorů strojů, maximální koncentrace operací na jeden stroj, snížení výrobního času to vše představuje nezanedbatelnou úsporu nákladů, které v součtu tvoří nemalé peníze v rozpočtech výrobních podniků. Investice do multifunkčního stroje, která se tedy z počátku může zdát velmi nákladnou, je vzhledem k uvedeným aspektům navrácena rychle zpět.

Multifunkce z vlastního vývoje
V oblasti multifunkčních obráběcích center může i KOVOSVIT MAS již nějakou dobu nabídnout náročnějším zákazníkům vlastní řešení. V rámci řady multifunkčních soustružnicko-frézovacích center MULTICUT 500 společnost již uvedla na trh k zákazníkům více jak tři desítky těchto strojů, z nichž již několik bylo v provedení POWER s možností výkonného soustružení přírubových součástí. Z původního drobného zákaznického požadavku a následné konstrukční úpravy se posléze stala nová regulérní verze stroje, disponující velkým rozsahem výkonu pro soustružení o krouticím momentu až 3000 Nm. V letošním roce přichází společnost KOVOSVIT MAS s novinkou a rozšířením řady těchto strojů o model MULTICUT 630 s modulárním řešením délkových variant stroje – 1500, 3000, 4500 a 6000 mm.
Základ stroje tvoří mohutné extrémně tuhé lože z šedé litiny, které je řešené modulárně a sestavováním jednotlivých segmentů pak umožňuje sestavit celkově čtyři délkové varianty stroje. Vůbec všechny hlavní části stroje jsou odlité z šedé litiny zejména z důvodu dosažení vysoké tuhosti a tlumení vibrací. Stojan, který zajišťuje pohyb nástrojového vřetena v ose Y a Z je tvořen mohutným odlitkem s bočními nálitky k dosažení maximální stability a tuhosti zejména pro maximálně produktivní soustružnické hrubovací operace, které poskytuje výkon na hlavních vřetenech. Výsuv celého stojanu do místa řezu je kinematicky řešen shodně jako na horizontálních obráběcích centrech, což zajišťuje maximální tuhost v celé délce zdvihu Y osy – 400 mm. Oproti provedení se smykadlem, nebo provedení na koncepci šikmého lože soustruhu tohoto uzlu, konkurenčních strojů na trhu, má zde řešení KOVOSVIT MAS jednoznačnou výhodu a nechává tak konkurenty daleko za sebou při prověřování tuhosti.
V řešení vřeten a celého uzlu B-osy může pro začátek KOVOSVIT MAS nabídnout dvě varianty od renomovaných dodavatelů – KESSLER a DUPLOMATIC a celkem nabízí tři varianty vřeten (základní, univerzální a silové) s upínacími kužely HSK63, HSK100, CAPTO6 a CAPTO8 a otáčkami 6500, 10000 a 12000 ot/min. Souvisle řízená B-osa je osazena přímými pohony s torque motory což zajišťuje dosažení špičkových parametrů bez vůlí s vysokou dynamikou a je zároveň nejlepším řešením pro souvislé obrábění. Pro dosažení teplotní stabilizace je uzel osazen oběhovým chlazením. Hydraulická brzda zajišťuje vysokou tuhost a brzdný moment.
Modulární zásobník nástrojů poskytuje dostatečný komfort a prostor pro maximální nástroje při počtu pozic od 44 až do 180 ks a dává stroji tak možnost okamžitého použití a připravenosti pro několik technologií. Rychlou výměnu zajišťuje otočná ruka a samozřejmostí je automatické měření nástrojů a jejich korekce v cyklech nástrojovou sondou. Obrobkové vřeteno má výkon 41/61,5 kW a dosahuje krouticího momentu až 3022 Nm, při maximálních otáčkách 2800 ot/min. Umožňuje velké zatížení až 3500 kg s hrotem a obsahuje oddělené pohony pro soustružení a frézování - samostatnou osu C. Vysoký krouticí moment zajišťuje silové vřeteno s mechanickou převodovkou, protivřeteno je s možností opce jako funkce koníku.

Doplňky rozšiřují možnosti
Stroje řady MULTICUT je možné osadit Lunetami, které rozšiřují základní technologické možnosti. Ve standardní nabídce jsou 2 typy - bez výsuvu (osa X ne), s výsuvem (osa X ano). Lunety jsou NC řízené, samostředící a stavitelné v ose Z. Spodní hlava má 12 poloh a jsou možné varianty s otvory VDI 50 nebo CAPTO C6, všechny polohy mohou být naháněné a disponují výkonem až 16 kW s krouticím momentem až 50 Nm a 3000 ot/min. Speciálním aparátem je zásobník vrtacích tyčí spolu s upínačem, který jako opce umožňuje technologii hlubokého vrtání osových a mimoosových otvorů. Stroj disponuje vynikajícími parametry lineárních os pohybu nástroje, umožňující vysoké rychloposuvy a zrychlení, což má ve finále značný vliv na zkrácení nevýrobních časů při přejezdech. Stroje jsou osazeny řídicím systémem SIEMENS SINUMERIK 840D Solution Line.
Technologické možnosti stroje pokrývají velmi široké využití a mezi hlavní technologie patří: Vnější soustružení, vnitřní soustružení, vrtání, mimoosé vrtání, frézování, vyvrtávání, frézování vaček, odvalování ozubení, 5osé frézování, obrážení, frézování pod úhlem, měření obrobku, hluboké osové a mimoosové vrtání. V montážních halách společnosti KOVOSVIT MAS jsou již dohotovovány první 3 stroje, které budou v dohledné době expedovány k prvním zákazníkům. Stroj MULTICUT 630 tak navazuje na úspěšnou řadu strojů MULTICUT 500.

 

Martin Volný, manažer marketingu
www.kovosvit.cz
 

 
Publikováno: 22. 10. 2013 | Počet zobrazení: 1486 článek mě zaujal 367
Zaujal Vás tento článek?
Ano