rosler murr Schunk

Finesy z bondovek realitou?

Mnohým technicky vzdělaným vyznavačům "bondovek" dokázali technické finesy, kterými disponoval James Bond, vykouzlit úsměv na tváři. Vždyť aby auto samo zaparkovalo, ohlásilo svou polohu a pak na povel samo nastartovalo a předjelo před svého majitele...to je utopie. Jak ale dokazuje technologie od Volva... není. 

 

Důmyslný koncept skupiny Volvo Car Group udělal z fantazie realitu. Inteligentní Volvo dokáže najít volné místo a zaparkovat. Ale to ještě nic není, zaparkuje i tehdy, když ve voze nikdo nesedí, navíc je vůz schopen plynule a bezpečně reagovat na další vozidla a chodce pohybující se na parkovišti.
„Autonomní parkování je technologický koncept, který řidiče zbaví zdlouhavého hledání volného parkovacího místa. Řidič vozidlo zanechá u vjezdu na parkoviště a na stejném místě si ho později vyzvedne,“ vysvětluje základní myšlenku Thomas Broberg, vedoucí bezpečnostní poradce ve společnosti Volvo Car Group.
Technologie komunikace mezi vozidly a infrastrukturou (Vehicle 2 Infrastructure) je tvořená vysílači v silniční infrastruktuře. Řidič funkci autonomního parkování aktivuje pomocí aplikace v mobilním telefonu a poté může od vozidla odejít. Vůz pomocí čidel vyhledá volné parkovací místo a sám na ně zajede. Při vyzvednutí vozidla je použit stejný postup v opačném pořadí. Automobil přitom reaguje na ostatní vozidla a účastníky silničního provozu. Rychlost jízdy a brzdění jsou přizpůsobeny hladkému pohybu v prostoru parkoviště.
 

 
Publikováno: 23. 9. 2013 | Počet zobrazení: 2711 článek mě zaujal 585
Zaujal Vás tento článek?
Ano