rosler murr Schunk

Bezdotykové platby parkovného pomocí RFID

Propojením automobilu, řidiče a infrastruktury zahájila v německém Ingolstadtu automobilka Audi testovací fázi projektu bezdotykových plateb. Řidiči tak mohou uhradit poplatek za parkovné přímo ze svého vozu díky využití technologie, s níž si vozidla bezdrátově vyměňují data se závorou parkoviště. 

 

Záměrem vývojářů nové komfortní služby „Bezdotykové platby Audi connect“ bylo integrovat službu bezdotykového placení do automobilu na úrovni, která je srovnatelná s již využívanou navigací s funkcemi Google Earth a Google Street View. Cílem testovací fáze je vyzkoušet v následujících měsících funkčnost nové techniky a doložit v praxi přijetí služby ze strany řidičů.
„Jsou to často jen drobné činnosti, kterými v každodenním životě ztrácíme čas – například komplikované placení poplatků za parkování. Řidiči si musejí nejprve vytáhnout parkovací lístek a následně hledat platební automat, aby mohli zaplatit. V rámci programu Audi connect tak vznikla další služba, která usnadní řidičům vozů Audi život,“ říká Anna Gruberová, ředitelka divize Audi společnosti Porsche ČR.
V testovací fázi komunikuje správa parkoviště s automobilem prostřednictvím vysílače RFID (Radio Frequency Identification), který umožňuje identifikaci na rádiové frekvenci. Tu zajišťuje rádiový transpondér umístěný na vnitřní straně čelního okna. Testovací řidič se musí před prvním využitím služby jednorázově zaregistrovat zadáním čísla svého vysílače na internetovém portálu. Čtečka na závoře parkoviště pak identifikuje tento rádiový „štítek“ a umožní výjezd.

 

 
Publikováno: 23. 9. 2013 | Počet zobrazení: 2701 článek mě zaujal 538
Zaujal Vás tento článek?
Ano