rosler murr Schunk

Návrat k jádru - Japonsko hodlá znovu spustit reaktory

Japonsko chce obnovit svůj jaderný program a znovu spustit do provozu jaderné reaktory, které byly všechny odstaveny po fukušimské katastrofě před více než dvěma lety. Úřady po ničivém zemětřesení a jaderné havárii v březnu 2011 uzavřely (s výjimkou dvou) všech 50 jaderných reaktorů v zemi. 

 

Země vycházejícího slunce se tak ovšem ocitla prakticky bez atomové energie, která tvořila významný zdroj - zajišťovala zhruba třetinu poptávky po elektrické energii. To znamenalo pro ostrovní zemi bez potřebných surovinových (a hlavně palivových) zdrojů citelný zásah pro tamní průmysl. Tento výpadek chce nyní opět doplnit.
Čtyři z devíti hlavních provozovatelů jaderných elektráren požádali úřad pro kontrolu jaderného provozu o bezpečnostní prohlídku deseti reaktorů v pěti jaderných elektrárnách, a jak uvedla agentura AP, jde o jasný signál, že Japonsko se po katastrofě hodlá opět vrátit k jaderné energetice.
Obnovit provoz budou moci však pouze ty reaktory, které úspěšně projdou kontrolou. Což by se mohlo stát začátkem příštího roku, protože kontroly, na které jsou nyní kladeny mnohem náročnější požadavky, mohou trvat i několik měsíců.
Minulý měsíc zároveň nabyly účinnosti nové bezpečnostní standardy, které jsou logicky nejen přísnější než předcházející předpisy, ale zároveň jsou také poprvé povinné. Nicméně i nová přísnější pravidla mají podle kritiků určité mezery, např. v ustanovení o zvláštní době odkladu pro některé bezpečnostní prvky.
 

 
Publikováno: 23. 9. 2013 | Počet zobrazení: 2554 článek mě zaujal 506
Zaujal Vás tento článek?
Ano