its murr Schunk

Pět a půl století strojírenských veletrhů

Před blížící se prestižní událostí obrábění kovů na EMO v Hannoveru se také na domácí scéně konají intenzivní přípravy na hlavní průmyslovou událostí roku. Od 7. do 11. října 2013 se na brněnském výstavišti uskuteční tradiční mezinárodní strojírenský veletrh, letos v inovované podobě. Ten letošní má pořadové číslo již 55 a pořadatelé očekávají účast 1500 vystavujících firem ze všech klíčových průmyslových oborů od výroby obráběcích strojů až po elektrotechniku a automatizaci.

 

„Se zájmem o účast jsme spokojeni a pavilony jsou již téměř zaplněny,“ říká ředitel MSV Jiří Rousek. Zhruba třetinu vystavovatelů tvoří zahraniční účastníci, především z Německa, Slovenska, Itálie a Turecka, které je partnerskou zemí letošního ročníku a bude zastoupeno přibližně padesáti firmami. Kromě tradičních účastníků se v Brně představí i zcela noví vystavovatelé mj. z Polska, Německa, Rakouska, Itálie nebo Rumunska. Mezi nová teritoria patří také Dánsko, a vracejí se např. firmy z Velké Británie a Španělska včetně obchodní komory.
Řada zemí se opět prezentuje oficiálním stánkem - po delší pauze se k nim letos opět připojila i Velká Británie, jejíž expozici připravuje britská Asociace strojírenského průmyslu a UK Trade & Investment. Tradiční kolektivní expozice chystají i německá spolková země Bavorsko a Spolkové ministerstvo vzdělávání a výzkumu. Oficiální státní expozice budou mít i Slovensko, Rusko, Čína, Francie, Švýcarsko a Rakousko.

Ve znamení obrábění a automatizace
Strojírenský veletrh pokrývá prakticky všechna klíčová témata, která určují podobu současného moderního průmyslu, ale tím stěžejním je letos především automatizace. Projekt AUTOMATIZACE – průřezová prezentace měřicí, řídicí, automatizační a regulační techniky, která je součástí všech deseti letošních oborových celků veletrhu, bude hlavním a dominantním tématem MSV 2013. Vzhledem k významu průmyslové automatizace se pořadatelé rozhodli tématický obor zastoupený na MSV dosud ve dvouletém cyklu ustanovit každoroční součástí veletrhu. V rámci prestižní soutěže Zlatá medaile se uděluje speciální cena nejlepšímu exponátu z oboru průmyslové automatizace, měřicí, řídicí, automatizační a regulační techniky. A tématu automatizace se cíleně věnuje i odborný doprovodný program, jehož součástí budou již tradiční konference Vize v automatizace a Machines Communicate.
Jádrem veletrhu zůstává obor obráběcí a tvářecí stroje. Obráběcí technice je opět vyhrazen největší a nejmodernější veletržní pavilon P, kde budou mít své expozice firmy jako TOS Varnsdorf, TOS Kuřim, Kovosvit MAS, Tajmac-ZPS, Itax Precision, DK machinery, Dayton Progress, Semaco, Mikron Moravia, Yamazaki Mazak, ŽĎAS apod.
Druhým největším oborem jsou materiály a komponenty pro strojírenství prezentované vedoucími firmami jako ArcelorMittal, Ferona, Union ocel, U.S. Steel Košice nebo Karla. Hlavní Trojici nejsilněji zastoupených oborů, pokud jde o počet přihlášených vystavovatelů, pak zastupuje elektronika, automatizace a měřicí technika s firmami jako ABB, Siemens, Mitutoyo, Balluff, KUKA, National Instruments, Olympus Czech Group aj. Lídři současného trhu však nebudou chybět ani v tradičně silně obsazeném oboru zpracování plastů, kde vystavují např. Arburg, Engel, Wittmann, Kuboušek, či Mapro.

Doprava a logistika v novém - představuje se EUROTRANS
Novinkou letošního ročníku MSV je zcela nově koncipovaná prezentace dopravních a logistických oborů zastupovaných při MSV dosud na souběžném veletrhu Transport a Logistika. Ten se letos se sice nekoná, ale jeho obsah v rámci strojírenského veletrhu zůstává. Vnitropodniková logistika (intralogistika) je letos jedním z oborů MSV, a logistické a dopravní služby se budou prezentovat na novém samostatném veletrhu EUROTRANS, který si letos odbude svoji oficiální premiéru souběžně s prvními třemi dny MSV. Je mu vyhrazen pavilon G2, kde se uskuteční také konferenční program. /pv/

 

 
Publikováno: 18. 9. 2013 | Počet zobrazení: 1480 článek mě zaujal 337
Zaujal Vás tento článek?
Ano