rosler murr Schunk

Novinka na srážení hran

Strojírenští výrobci, kteří se snaží vylepšit své vrtací operace, jejichž součástí je také srážení hran, mohou nyní využít další účinnou pomůcku: nový přírůstek z nabídky společnosti Sandvik Coromant, která pod označením CoroDrill 870 zařadila do své nabídky na zakázku vyráběný vrták umožňující také srážení hran. 

 

Vrtáky CoroDrill 870 spadají do kategorie nástrojů s vyměnitelnými vrtacími hlavicemi a jsou určené pro obrábění materiálů ISO P (ocelí) a ISO K (litin). Jako součást řady D275 na zakázku vyráběných nástrojů (Tailor Made), jsou nyní k dispozici vrtáky opatřené vyměnitelnou břitovou destičkou, umožňující srážení hran pod úhlem 45°.
Vrtání i srážení hran v rámci jediné operace
Podle charakteristiky výrobce má Vrták CoroDrill 870, určený také pro srážení hran, všechny předpoklady posunout hospodárnost obráběcího procesu na zcela novou úroveň. Tento inovativní, pokrokový nástroj umožňuje obrobnám vyrábět díry se zkosenou hranou v jediné operaci a touto cestou dosáhnout nezanedbatelné snížení nákladů na nástroje, nebo výměnné vrtací hlavice na vyrobenou díru a tím i prodloužení životnosti nástroje.
Tyto schopnosti nového řešení dokládají zkoušky, provedené u nábojů kol pro motorová vozidla, vyrobených z nízkolegované oceli skupiny P1 (190 HB). Zkoušky probíhaly na vertikálním obráběcím centru a jako řezná kapalina sloužila v tomto případě emulze. Nový typ nástroje byl použit pro výrobu děr o průměru 12,6 mm, se zkosením hrany pod úhlem 45°, v obrobku s tloušťkou stěny 14 mm. V přímé konfrontaci se srovnatelným konkurenčním produktem dosahoval vrták CoroDrill 870, přizpůsobený pro srážení hran, o 100 % delší životnosti, když celková hloubka vrtání před tím, než došlo k překročení dovolených mezních úchylek, činila 60 m, naproti tomu při použití testovaného konkurenčního nástroje to bylo pouhých 30 m.
Obráběcí symfonie pro jeden i dva břity
Nabídka obsahuje široký sortiment vhodných břitových destiček určených pro různé aplikace. V závislosti na požadavcích, lze u vrtáků CoroDrill 870 umožňujících provádění srážecích operací současně s vrtáním, zvolit buď alternativu s jednou, nebo se dvěma břitovými destičkami pro zkosení hran. V případě použití dvou břitových destiček vznikají při srážení hran tenčí třísky. Z tohoto důvodu je jejich použití doporučeno zejména pro aplikace se středními až vysokými rychlostmi posuvu, nestabilními podmínkami obrábění nebo je-li požadována větší šířka zkosené hrany. Naopak, při použití pouze jedné břitové destičky, vznikají třísky tlustší, což přináší zlepšení procesu dělení třísek za stabilních podmínek, při malých rychlostech posuvu nebo u aplikací s malou šířkou zkosené hrany.
Jak zdůrazňuje výrobce, je důležité nezapomínat, že v průběhu záběru břitové destičky pro srážení hran, je doporučeno zachovat (a neměnit) rychlost posuvu. To je důležité především v případě vrtání slepých děr, protože v důsledku snížení rychlosti posuvu může při vrtání docházet k tvorbě nežádoucích dlouhých třísek. /sc/


 

 
Publikováno: 18. 9. 2013 | Počet zobrazení: 2480 článek mě zaujal 506
Zaujal Vás tento článek?
Ano