rosler murr Schunk

Zapomeňte na inkoust, laser značí nejlevněji

Pod tímto sloganem se nesly v polovině června (13.-14.6.2013) Dny otevřených dveří společnosti Leonardo technology. Redakce se zúčastnila hned prvního dne v sídle firmy v Lednicko-Valtickém kraji v Hlohovci a při té příležitosti položila jednateli firmy Ing. Markovi Haumerovi několik otázek.

 

Lze ve stručnosti charakterizovat vystavené stroje a zařízení, na které se přišlo podívat hned první den přes 40 návštěvníků?
Jedním slovem nelze charakterizovat pokrokovou laserovou technologii, která už má své stálé místo na trhu. Já bych laserovou technologii označil za velmi ekonomickou a ekologickou. Nepřidává se žádná barva, inkoust nebo ředidlo pro značení produktů, takže ve výrobě není prostor kontaminovaný výpary z ředidel a při recyklaci není žádný nežádoucí přidaný materiál. Kdo používá inkjet zařízení, musí si také uvědomit, že veškeré odpařené ředidlo je v prostoru produkce a je to náklad na výrobu, který je vyhozen do vzduchu. Laicky řečeno necháte koncentrované světlo dotýkat se vašeho produktu a už tím jste ekologičtí a ekonomičtí.

Zmiňoval jste zelený laser jako nejnovější přírůstek do portfolia firmy, můžete blíže specifikovat toto zařízení?
Vlnové délky laserů pro značení jsou od infračerveného IR, přes viditelné spektrum až k ultrafialovému světlu UV. Ve viditelném spektru se používá na značení zelené laserové světlo, které je velmi zajímavé pro plasty. Reakce plastů na působení zeleného laseru je ve výsledku velmi kontrastní i bez použití přídavných aditiv, jako jsou pigmenty. Navíc toto světlo je označováno jako studené, takže nenamáhá tepelně materiál. Tento laser si stále hledá pozici na trhu, ale je více oblíbený našimi aplikačními techniky hlavně pro pozitivně překvapivé reakce plastů na značení.

Nabízíte kromě výkonných profesionálních zařízení i levnější varianty značících laserových systémů? Např. dostupné i pro menší firmy, které nepotřebují značit mnohasetkusové série?
Trh se od roku 2008 změnil a situaci kopíruje i produkce laserových zařízení, která se přizpůsobují požadavkům. Máme v nabídce levné varianty laserových značících systémů, ale aby tyto levné zařízení bylo možné nasadit do průmyslu a nedělal se kompromis v parametrech, provedl se průzkum trhu a přesně se specifikovala cílená skupina a na ní se vyrobila varianta laseru. Cílenou skupinou jsou právě malí výrobci potravin, kteří potřebují značit levně datum v produkci jen v několika kusech za sekundu. I tyto ekonomické varianty laserů se adaptují pro jiný segment trhu, než byly navrženy, jako je automotive nebo kosmetika, a pro několik projektů se ukázaly vhodné právě díky své nízké pořizovací investici.

Jste schopni nabídnout zákazníkům k průmyslovému značení komplexní řešení, které by zahrnovalo vše potřebné tak, aby nepotřeboval shánět pro své potřeby více dodavatelů, tzv. vše pod jednou střechou?
To je cílem společnosti Leonardo technology už od jejího založení. Jsme na trhu jedenáct let a zastupujeme téměř dvě desítky - přesněji řečeno 18 - zahraničních firem. Zaměřili jsme se prakticky výhradně na digitální značící systémy a speciální aplikace. Díky vlastní konstrukční činnosti a tvorbě vlastních software a propojení se systémy se můžeme pouště i do složitých projektů, které jsou pro nás výzvou. Pak když vidím naše značení na produktu, potravinách nebo na dílech v autě, vždy si uvědomím, že v té firmě funguje zařízení, které prošlo našima rukama a pak cítím takovou hrdost a příliv nové energie do další práce.

Konstrukce automatických pracovišť, která jsou tady k vidění, je navrhována a vyrobena přímo tady u vás, nebo se spoléháte na další dodavatele? V řadě vašich systémů jsou zakomponovány prvky FESTO, z čehož lze usuzovat, že tato firma patří k vašim významným partnerům - jaká kritéria uplatňujete při volbě dodavatelů pro vaše produkty (řešení)?
Spolupracujeme s konstrukčními kancelářemi nejen z Čech, ale i z Belgie, Německa Polska nebo Holandska. Každá „konstručka“ se časem vyprofilovala a zaměřila se na úzký segment trhu, kde je nejlepší. Když chcete být v něčem nejlepší, musíte velmi omezit šíři vaší produkce a prohloubit znalosti jen ve specifickém oboru a mít opravdové specialisty. Tak máme spolupráci s konstrukčními kancelářemi specializující se jen na testovací pracoviště, kontrolu a nastavení světel do aut nebo například speciální balící linky. Při volbě dodavatelů nelze dělat kompromisy a volba je na společnosti - musí být opravdovými profesionály v oboru, jak ve vývoji, výrobě, tak i následné poradenské spolupráci. Věřím, že to co očekáváme od našich dodavatelů, je i naší předností pro spolupracující konstrukční kanceláře.


 

 
Publikováno: 2. 9. 2013 | Počet zobrazení: 2519 článek mě zaujal 532
Zaujal Vás tento článek?
Ano